Utekajme už idú

 18. 9. 2015

Schizofrénia vládnej moci pokračuje a je lepšia ako hocijaká reality show. Premiér sa dovoláva, že sa dobíjame do otvorených dverí v súvislosti s migrantami. Ale jeho europoslanci aj prezidenta sa chovajú akoby ho vôbec nepočuli. Tzv. mimovládky zacítili obrovský príjem grantov. Samotný generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu William L. Swing označil celý tento humbug za obyčajný biznis, ktorý je výhodnejší ako čokoľvek iné. Ak by to nebolo zorganizované, tak prečo všetci utekali cez Maďarsko a prečo nie hneď aj cez Chorvátsko?

Utečencami boli keď utiekli z krajín kde im išlo o život. Ak však odchádzajú z Turecka, tak to už nie sú utečenci, ale migranti. Turecko má prospech s obchodu z islamským štátom, neuzná práva Kurdov a preto nemá záujem na mieri. Cieľová krajina je Nemecko? Je vojna v tranzitných krajinách? Prečo sa musia topiť v Egejskom mori? Tak to im Turci robia zle, že utekajú? Prečo nedali zbrane do rúk bojaschopným migrantom aby si vybojovali mier doma? Prečo si ich nevzali tí čo problémy vytvorili. Tam by mali smerovať trajekty. Do štátov čo rozbili Juhosláviu, Irak, Líbyu, Sýriu, Somálsko a inde. Ak vládne tyran v Eritrei, tak prečo ho nepovalia? Kto kedy čítal v novinách slovko o problémoch v tomto štáte?

Problémy nikdy neskončia. Islamský štát môže vzniknúť v Bosne, Kosove aj Albánsku. To je hneď za rohom. Vtedy ma americká armáda ochráni? Teda aspoň tak úspešne ako obyvateľov Iraku? V Azerbajdžane vládne dedične jedna rodina. Tam je demokracia? Kedy tam príde americká armáda? Žiadna krajina nie je bezpečná z tohto pohľadu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tomto týždni poďakoval za vernosť slovenskému prezidentovi. To ale znamená, že zrejme žiadny zinscenovaný prevrat sa na Slovensku nechystá, tak ako boli umelo vytvorené „revolúcie“ z kade prichádzajú utečenci. Ľudia už sú úplne zúfalí. V zahraničí nás označujú za smutný národ. Nie je ale pravdou, že za to môže režim z pred 25 rokov, to je výsledok lúpežných vlád. Slovensko má nevyriešený problém s 10% obyvateľov, prevažne žijúcich na východnom Slovensku. Tých nikto nechce? Ako zvládneme ďalších?

V rámci Sociálne platformy v Bruseli sme riešili problémy dopadu migrácie na sociálnu situáciu. Ku podivu 48 vedúcich rozmanitých paneurópskych organizácií žiadali, aby sa vlády neskrývali za utečenecký nezmysel, ale starali sa aj o svojich občanov. Mali by dať ľuďom prácu, primeranú mzdu a dávky nezamestnanosti, za ktoré sa netreba hanbiť. Dnes sa účelovo vyhovárajú na migračnú krízu.

Slovenská politika je hnusná vec. Nečakal som, že ma dokáže ešte nejako prekvapiť. Pozrel som si posledný vývoj za posledných 12 mesiacov. Ako obyčajne Slovensko opäť novelizovalo zákony (k lepšiemu?). Úrady a ministerstvá opäť pomenili svoje organizačné štruktúry (potrebovali niekoho vyhodiť/prijať?). Prečítal som si najnovšie postrehy z Európskej komisie a OECD voči Slovensku. Zaujímavé bolo že aj tzv. nezávislé inštitúty (platené zo zahraničia) priznali, že na svojich občanov slovenský štát „zabúda“.

To že narastala nezamestnanosť súbežne s poklesom počtu ľudí na úradoch práce som vedel. Že na riešenie nezamestnanosti nedávame nič, tak isto už dávno. Niektoré úrady práce dokonca nepreškolili žiadneho nezamestnaného za celý rok. Čo vlastne robia je niekedy záhadou. Teória o vzdelávaní, poradenstve je pekná vec, ale keď existuje 1% voľných miest na 13% nezamestnaných, tak to prosím nie je lenivosťou, štedrými dávkami alebo špekulantstvom. Najzábavnejšie bolo skonštatovanie OECD, že tí čo prešli školeniami ponúkanými úradmi práce mali oveľa nižšiu šancu získať zamestnanie ako tí čo sa tejto pomoci vyhli. Obyčajne sa tvrdí, že vyššie vzdelanie pomáha nájsť si/udržať si prácu, ale neplatí to pre Slovensko, kde je jeden z najvyšších podielov ľudí s maturitou v EÚ a napriek tomu niet práce. Že nie je práca je výhodné pre zamestnávateľov a jej vládu. Ľudia sa boja a robia za nič. Navyše sa tešia na ďalšiu rutinnú prácu. Ako dieťa som sa bavil na slovnej hračke jaguár, február, uragán. Predávať nevedomú pracovnú silu za lacný peniaz, dokázal aj diktátor Mobutu v bývalom Zaire. Nato nepotrebujeme mať žiadnu „demokraticky“ zvolenú vládu.

EÚ nám pár krát písala: tvorte dačo, vytvárajte predpoklad pre trvalo udržateľný rozvoj, robte dačo pre ľudí, dávajte pozor na zdravie či vzdelanie. Nedá sa dlhodobo prežívať iba predávaním čistej pracovnej sily bez dôrazu na poznanie. Skladať autá nevytvára žiadne istoty, poskladať ich môžu kľudne v Moldavsku, ak bude prijaté do EÚ. Chystám sa tam na expertnú misiu, tak sa toho asi dočkám tam. Žiadnu porovnateľnú výhodu nemáme, akurát že sme v tomto klube, ktorý sa ostatne môže aj rozpadnúť. Vláda píše v odpovediach pre EÚ, že nemá peniaze na zdravotníctvo, školstvo na deti. Akú znalostnú ekonomiku to chystáme? Máme najkratšiu zdravú starobu. Načo vlastne žijeme?

Štát by mal fungovať na princípe spolupráce generácií, regiónov a jednotlivcov. Ale náš štát je predovšetkým biznis z kade odchádza zisk do zahraničia. Od sociálne-trhového hospodárstva sme sa veľmi vzdialili. Európsky sociálny štát majú v Rakúsku, u nás máme skôr divoké 18. storočie.

Budeme utekať pred imigrantami? Žiaľ mnoho múdrych ľudí už ušlo. Je to správna cesta? Žijeme v ťažko rozdelenej spoločnosti. Vítanie imigrantov problémy neriešia, ale iba zhoršuje. Budeme chrániť ľudí, ktorí utekajú pred smrťou, ale je tomu teraz tak? Pomôžme im obnoviť mier. Vyľudňovanie tzv. problémových krajín povedie k potláčaniu práv pôvodných obyvateľov cieľových krajín. Pamätajte, že páchatelia bombových útokov vo Veľkej Británii boli z rodín imigrantov, ktorí sa tam už narodili. Takže o integrácii nehovorme. Ak sa nedokážu plne asimilovať, tak to nemá nič spoločné so záchranou životov. Každému umierajúcemu a chorému aj ja pomôžem, ale nebudem pešiakom na šachovnici podvodníkov.

Doc. RNDr. Miloslav Hetteš, CSc. je prezidentom Medzinárodnej organizácie pre sociálny rozvoj (ICSW Europe)  a tiež odborníkom strany CESTA na sociálnu oblasť pre parlamentné voľby do NR SR 2016.

Pridajte sa aj Vy do radov našich odborníkov: pridajtesa@strana-cesta.sk